Başarılı bir blog için 8 Formul

Milyonlarca insan sürekli yeni bloglar açıyor ama çoğu başarısız oluyor acaba neden?

Blogculuk başta insanlara çok karmaşık gelebilir ama genel işleyiş aslında o kadar da zor değildir. Eğer, Blog yazmaya nereden ve nasıl başlamalı makalesine bakarsanız aslında bu işin o kadar da karmaşık ve zor olmadığını görürebilirsiniz.

Blogla bazı hileler ile hızlıca para kazanmayı düşünüyorsanız yanılırsınız. Blog işinden ancak akıllıca ve tutarlı bir çalışma ile başarı sağlanabilir.

Bugün bir blog kurup sizde başarılı blogger lar gibi blogunuzdan para kazanmak istiyorsanız bu işe koyulmadan önce size bir kaç formülden bahsetmek isterim.

Bana göre başarılı bir blog sadece çok trafik alan bir site olmamalı. Başarılı blog gerçekten insanlara faydalı içerikler sağlayarak insanları aydınlatmalı, sorunlarını çözmeli, bir şeyler verebilmeli ve böylece insanların üzerinde çok iyi bir etki yaratabilmeli. Tabiki ben profesyonel bir blogcu değilim ama en azından buna çabalıyorum.

Şu günlerde blogumu günlük ortalama 300 -400 kişi ziyaret ediyor, konulara yorumlar yapılıyor, bazı makaleler uzun dakikalar boyunca okunuyor. Bu bile fena bir başarılı değil demek ki insanlara az çok fayda sağlayabiliyorum kendi çapımda bu da beni mutlu ediyor.

Başarılı blog için bazı formüller

  1. Akıllıca bir blog başlatın

Bazen yeni blogcular araştırma ve hazırlık eksikliğinden dolayı bazı önemli adımları atlayabiliyor. En azından bundan 2,3 yıl önce bende bunu bir çok kez yaptım. Aslında bu heyecandan kaynaklanıyor bir an önce bulunan yeni konunun başkaları tarafından sanki ele geçirileceğini düşünüyorlar ve aceleci davranıyorlar. Bu tamamen yanlış.

Bu proje bu güne kadar yapılmadıysa varsın 1 hafta daha beklesin siz de o sırada araştırmalarınızı yapa durun.

2. Acele ile ücretsiz bloglar açmayın

Bir konu bulup hemen blog açmaya heveslenebilirsiniz ve bunu ücretsiz bloglardan faydalanıp yapmayı planlarsınız. Tutmazsa boşa host ve domain almamış olurum diyerek daha baştan yenilgiyi kabul etmiş olursunuz. Başarılı bir blog ücretsiz bloglar ile olmaz bir blog barındırılan şekilde olmalıdır. Size özel olan barındırabilir bloglar sayısız özelleştirme ve esneklik sağlar hem de projeniz daha dikkat çekici olur.

3. Rakip analizi yapın

Blogunuza bir adverip domaininizi satın almadan önce internette biraz araştırma yapıp vakit geçirmelisiniz. Aynı veya benzer bloglar kesin daha önce yapılmıştır bunları bulup araştırın neler yapmışlar, ne derece başarı sağlamışlar analiz edin.

Ayrıca rakipleri analiz ederken nasıl daha farklı olurum? nasıl daha iyi olurum? nasıl daha değişik içerikler yaratabilirim sorularını kendinize sorun. Mantıklı cevaplarınız yoksa veya rakiple aynı sektörü paylaşacak bilginiz yoksa hiç girişmeyin.

4. Markalaşmaya önem verin ve plan yapın

Blogunuzu kurduktan sonra logonuz nasıl olacak? Nasıl bir tema kullanacağım sorularına cevabınızı başta hazırlayın. Bir wordpress teması bulun duyarlı ve mobil uyumlu olsun ayrıca kendi konunuzla ilgili bir dizayna sahip olmalı. Themefores.net te binlerce tema var bunlardan birini seçebilirsiniz.

5. Alan adınızı seçin

En çok yapılan hataların başında da alan adı seçiminin yanlış yapılması gelir. Alan adı bir blog da markalaşmada ki en büyük etkenlerden biridir. Çok uzun ve anlamsız alan adları almayın. İmkanınız varsa .com uzantılı bir alan adı alın. Rakiplerinizi analiz edin onlara çok benzer bir alan adı almayın.

Eğer bulabilirseniz yapacağınız işe uygun bir keyword domaini seçin. Keyword domaini bulmak zordur bu arada ne olduğunu bilmeyenler için bahsedelim.

Örneğin aile hekimim kim gibi bir aile hekim tarama blogu kuracağımızı düşünelim. Bu projede kullanılacak en iyi alan adı ailehekimimkim.com dur. Tabi bu tür domainleri bulmak gerçekten zor ama araştırmak ta fayda var.

6. Başlıkları özenle seçin

Bu hatayı bazen bende çok yapıyorum. Başlık seçerken google da ki aramaları düşünerek google araması yapar gibi başlık atıyorum. bu bir hatadır aslında tabi ki bir başlık seo uyumlu olmalı ama bunun yöntemleri de yok değil. Başlıkları anahtar kelime gibi değil de kelimenin içinde geçtiği tarzda atmaya özen gösterin.

Başlık seçimi  bir blog da ki önemli etkenlerden biridir bazen sırf başlık dikkatimi çektiği için konuyu okumak istediğim oluyor. Ünlü bir köşe yazarı şöyle demişti;

– Bazen aklımdaki konuya nasıl bir başlık atacağımı günlerce düşünüyorum

Bizler bu kadar kafa patlatamaya biliriz ama en azından seçici olmak gerekli diye düşünüyorum.

7. Bir e-posta listesi oluşturun

Blogunuzu kurup ziyaretçileri almaya başladıktan sonra bu ziyaretçileri size abone olmaları için e-posta listelerine katılmalarını sağlayın. Ülkemizde e-posta çok fazla kontrol edilmese bile yine de internet ile içli dışlı olan bir çok kişi düzenli kontrol etmeye çalışıyor. Bu listeler sayesinde yazdığınız yeni makalelerinizden, okuyuculara anında haber verebilirsiniz.

8. Makalelerinizi uzun hatta çok uzun tutmaya çalışın

Bir konuyu derinlemesine inceleyebilmek için bir 2 paragraf hiç bir zaman yeterli değildir. Bu yüzden makaleleri uzun tutmaya çalışın. Tabi bu sırada saçma sapan bir kelime kalabalığı ve anahtar kelime tekrarı yapmayın bu okuyucuda tersine etki yapar ve yazıyı okumadan çıkabilirler. Uzun ve görseli bol yazıları arama motorları çok çok fazla severler. En rekabetli bir konuda bile bazen 4.000 kelimelik resimli ve videolu bir makale google da ilk safa sıralamasına girebiliyor. bunu defalarca test ettim tabi şansınız her zaman yaver gitmeyebilir.

Bir bloga başlamadan önce yukarıdaki maddeleri gözden geçirmek size çok fayda sağlayacaktır. Bir çok çabayla bir yerlere getirmeye çalıştığınız blogunuzdan istediğiniz verimi alamadan kapatmamak için bu önerileri göz önünde bulundurmaya çalışın.

Peki şimdi ne yapmalıyım?

Eğer yeni bir blog açtıysanız veya açacaksanız hemen blogunuzun başına geçip işe koyulun. Henüz hiç bir şey için geç değil.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: