Aynı Veritabanına İki WordPress Kurulumu

Bazı hosting firmalarının 1 adet veri tabanı sağladığı limitli durumlarda aynı veri tabanına iki wordpress kurulumu yapmanız gerekebilir. Bu durumu çözmek için aşağıdaki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Aynı veri tabanında iki wordpress (veya birden çok) çalışabilmesi için wordpress' i elle manuel olarak kurmak gerekmektedir. Cpanel üzerinden yapılan otomatik script kurulum yazılımlarıyla bu uygulamayı gerçekleştiremezsiniz.

Bilindiği gibi WordPress' in manuel kurulumu sırasında wp-config.php dosyasına veri tabanı bilgileri girilir. Ayrıca bu konfig dosyasında tablo ön eki  (table_prefix) adında bir alan da bulunur.

Bu alan standart bir kurulumda aşağıdaki gibi gelmektedir;

aynı veritabanına 2 wordpress kurulumu adım 2

Yeni kurulum sırasında yeni wp-config.php dosyasına veri tabanını bilgilerini eskisi gibi bırakarak sadece table_prefix alanını değiştirmeniz yeterlidir.

Örnek:

1.Wordpress için tablo ön eki : $table_prefix = 'wp_';

2. WordPress için tablo ön eki : $table_prefix = 'wp2_';

3. WordPress için tablo ön eki : $table_prefix = 'wp3_';

Farklı ön ekleri kullanabilirsiniz wp1, 2, 3, yerine wpsitesixx_ gibi terimler de kullanabilirsiniz.

Standart kurulumda kullanılan wp_ herkes tarafından tahmin edilebilen bir ön ek olduğu için güvenlik açısından bu kullanım tipi risk teşkil etmektedir. Sql üerinden saldırı yapan hackerlar eğer değiştirmediyseniz ilk olarak tablo ön ekinin varsayılan olan wp_ olduğunu bilirler. Dolayısı ile wp_ yerine wpcsdfvf_ gibi karışık kombinasyonlar kullanmak yerinde bir hareket olacaktır.

Aynı veri tabanında birden çok wordpress kurulumu yapabilmek için yapılması gereken tek şey budur. Bunun dışında farklı bir uygulamaya gerek yoktur.

Click Here to Leave a Comment Below 0 comments

Leave a Reply: