Alexa sırası nasıl yükselirAlexa Sırası Nasıl Yükselir?

Alexa sıralamanızı yükseltebilmeniz için farklı teknikler var örneğin aşağıda vereceğim tekniği kendim kullandım henüz 2 aylık bir sitede Alexa dünya sıram 687 k ! Bence 2 aylık bir site için iyi bir sayı.

Peki 2 aylık bir site nasıl olurda dünyadaki milyonlarca site içinden 680 bininci sıraya yükselir? okumaya devam edin bu yöntem sayesinde sizde hızlıca ivme sağlayacaksınız.

Alexa dünyadaki tüm sitelerin tutulduğu bir veri tabanıdır ve alexa bu veri tabanındaki sitelere yüksekten düşüğe doğru bir sıralama verir. Örneğin 28.000.000 nci sıradaki site. Yani bir site açtığınızda başlarda ancak 28  milyon ve üstü sıralamasından alexa ya girebilir. Zamanla bu sıra düşmeye başlar bu sıra neye göre düşer? Bu sıra sitenin ziyaretçi sayısına, diğer sitelerden aldığı backlinklere göre ve aslında en çok ta ziyaretçi akışına oranla sitede geçirilen süreye göre düşmeye başlar.

Normal şartlarda hiç birşey yapmazsanız bir site açtığınızda alexa dünya sırası 28 milyon ve üzeri bir rakamdan başlar fakat bizim blog sitemiz bir mucize fikir ya da içerik haricinde;

Türkiye nin en çok ziyaret edilen web siteleri arasına giremeyeceği için bu sıralamayı en azından 1.000.000 altına çok basit bir yöntemle düşürme hileleri var benim uyguladığım bit yöntemle bunu test ettim!

Aslında buna hile demek bile doğru değil yani sadece bazı yöntemler var bunlar uygulandığında 28.000.000 lardan 1 milyon altına kolayca düşer tabi bu bir, bir buçuk ay sürebilir.

Peki alexa neden önemli?

Google sıralamaları bakımından alexa sıralamasının önemli olup olmadığı hala bir çok seo otoritesi tarafından tartışılıyor yani etki edip etmediği belli değil. Fakat bir sitenin alexa sırası (özellikle kurumsal ya da link satmak için açılmış bir site) prestij bence önemli. Özellikle link satışı yapılacak sitelerin alexa sıraları sorulur hep bu yüzden bu bir gerekliliktir siğer yandan hala tartışılan bir konu olan google sıralamasına olan etkisi yüzünden de düşürülmeye çalışılır. Etkisi var mı yokmu bilinmez ama webmaster lar hep ya etkisi var sa? sorusuyla yola çıkıp alexayı düşürmeye çalışırlar.

Alexa Sırası Nasıl Yükseltilir (Düşürülür)

Ben kendi deneyimlerimden yola çıkarak yeni açılan bir siteyi kısa süre içinde 28 milyonlardan 680.000 lere kolayca düşürebiliyorum şimdi size bunu nasıl yaptığımı anlatıcam.

1. İlk olarak alexa.com agirip üye oluyorum ve üyelik onayı sonrası dashboard a gelip sitemi ekliyorum ekleme işlemi sonrası bir kod veriyor bu kodu header ya da footer yani her sayfanın üst ya da altına ekliyorum. Sadece bu işlemi bile yaptığınızda 1 hafta içinde milyon milyon düşüş göreceksiniz.

2. Tarayıcıma (googlechrome kullanıyorum) alexa  toolbar ekliyorum. Sitem hep chrome da açık olacağı için ya da gün içinde bir çok kez chrome dan siteme başlı olduğum için alexa toolbar sayesinde sitemi toolbar dan görebiliyorum hem de bu iş gerçekten çok ızlı düşüş yapıyor. Eğer imkanınız varsa header a bir kod yazıp her 20 dk da bir sitenizi refresh ettirebilirsiniz. ama bunun için bir bilgisayarda sitenizin açık olması lazım ve alexa toolbar da yüklü olması lazım. Bu vps ya da normal bir bilgisayarda da olur ben vps kullanıyorum. Tabi vps i sırf bu iş için tutmuyorum boş vps lerimden birinde bunu yapıyorum.

3. Alexa yorumları yapıyorum. Bazı forumlarda görürsünüz alexa kardeşliği vs diye alexa daki sitelerine insanlar birbirlerine yorum yaparak yıldız veriyor ve dayanışma şeklinde bir kollektif ortaklık yapıyorlar. Ben bu ortaklıklara katılıp insanların sitelerine yorum atıyorum onlarda benim sitelerime atıyorlar.

Yukarıdaki yöntemler sayesinde alexa değerleriniz 1  ayda ciddi bir düşüş yaşayacaktır. Tabi farklı yöntemler de var ama ben kullanmıyorum alexa hitup gibi programlar var bu programlar herkesin kayıtlı olduğu bir ağ gibi her bilgisayar diğerinin sitesine girip (program sayesinde) vakit geçiriyor ve böylece sıra düşüyor. Ben bunu bir kaç kez denedim alexa düşüyor ama google sıralamasında da sorunlar yaşadım o yüzden bir daha yapmadım. Yapıp yapmamak size kalmış diğer yöntemleri de buradan yazamam hilenin üst sınırı 🙂 yabancı sitelerde araştırın bulursunuz bu yöntemi de kullanmıyorum sonuçta kimi kandıracağız?

Bu makalenin de sonuna geldim umarım faydalı olmuştur diyerek bol kazaçlı günler diliyorum sizlere.

 

15 YORUM VAR

  1. Güzel paylaşım için teşekkürler alexa sırası düşürmenin bu şekilde yapıldığını bilmiyordum bizde bekliyoruz kendi kendine düşer diye. Peki bu sıralamalar hangi aralıklarla güncelleniyor yani bu çalışmayı yaptıktan sonra kaç gün içinde meyvelerini toplarız?

    • Benim takiplerime göre en fazla 1 haftada bir bazen haftada 2 kez de güncellendiğini görüyorum. Bu yöntenleri uyguladığınızda zaten alexa daki düşüşünü ciddi derecede fark edeceksiniz.

YORUMLA

Yorumunuzu girin
Adınızı yazın