3

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate Marketing Nedir? Bu Yolla N

Bu yazıda affiliate marketing nedir? konusunu ele almak istedim zaten affiliate marketing ile ilgili bir de kategori oluşturdum ileriki dönemlerde affiliate marketing ile ilgili yazılar, kaynaklar vs, paylaşmayı planlıyorum umarım faydalı olur diyerek başlayalım.

Affiliate Marketing Nedir?

Affiliate satış ortaklığı sistemi

Affiliate marketing nedir nasıl çalışır

Kelime anlamı olarak Türkçe de satış ortaklığı anlamına gelen bu terim Türkiye de ve tüm dünya da uzun yıllardır kullanılan bir internetten para kazanma yöntemidir. Affiliate marketing sisteminin temel mantığı internet üzerinden online olarak başkalarına ait ürünlerin satışına aracılık etmektir.

Başka bir kişiye ya da şirkete ait olan ürünlerin satışıyla gelir elde edilebilien bir sistem. Satışlar online olarak internetten yapılır satışı yapacak kişiye satacağı ürün hakkında bir link (ürüne ait url) verilir satış ortağı yani Affiliate, bu linki internet üzerinden tanıtarak paylaşır ve link üzerinden ürün sayfasına gidip ürünün herhangi birisi tarafından satın alınması sonucu para kazanılır.

 

Türkiye de Affiliate marketing sistemi uzun zamandır kullanılanılıyor fakat benim izlenimim son 2 yıldır hatta 2014 içerisinde inanılmaz bir ivme göstererek artış sağlayan bir sistem haline geldi. Türk hava yolları, gitti gidiyor, hepsi burada, trendyol, vs gibi bir çok online ticaret sitesi ya da firması özellikle son dönemlerde bu sistemi çok fazla kullanmaya başladılar. Hatta geçtiğimiz günlerde 365 günlük rekor cookie ile Microsoft.com, online mağazasını satış ortaklarına açmış bulunuyor.

Affiliate marketingsisteminde inanılmaz bir gelişme olmasına rağmen hala ülkemizde bu işten para kazanabilen pek fazla satış ortağı bulunmaması üzücü bir durum. Avrupa da ve ABD de bulunan bir çok üniversite de Affiliate marketing ile ilgili bölümler bulunuyor belki de ülkemizde bu işin bir sektör olarak görülmemesi, eğitim kategorisinin bulunmaması ile ilgili olabilir.

Affiliate marketing genel anlamda ele alındığında normal bir pazarlama sistemine göre çok farklı bir sistem değil.Sonuçta her iki yöntemde de birilerine bir şeyler satmak gerekiyor tek fark Affiliate Marketing sisteminde bu iş online olarak internet üzerinden işlemektedir.

Affiliate Marketing sisteminin ne olduğunu öğrendiğinize göre şimdi Affiliate Marketing Nasıl Yapılır? konusunu okuyarak bu sistemden para kazanmanın ipuçlarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Click Here to Leave a Comment Below 3 comments
gizem - 5 Haziran 2014

Bende artık biryerleden başlayarak internetten para kazanmak istiyorum mikrosoft bile bu işe girdiyse pes derim 🙂

Reply
suzan - 19 Şubat 2016

Hayranlıkla yapmak istediğim tek iş diyebilirim

Reply
    Siyahpara - 19 Şubat 2016

    En sevdiğim internetten para kazanma yöntemidir kazanmak ve başarılı olmak için biyerlerden başlamak gerekli.

    Reply

Leave a Reply: