8

Adwords Hangi Satış Ortaklığı Sistemini Kabul Etmez?

Adwords satış ortaklığı sorunu

Adwords ile Affiliate Marketing

Konu satış ortaklığı olduğunda ilk akla gelen şey hemen Adwords reklamı vererek satışları patlatıp köşeyi dönmek oluyor.

Aslında yöntem çok iyi ve çok kazançlı ama bazı durumlarda Adwords Satış Ortaklığı Sistemini ve satış ortaklığı linklerini (Affiliate Linkleri) kabul etmez ve uzun çabalarla verdiğiniz reklamları yayına alır almaz engeller. Peki bu neden olur? Adwords hangi satış ortaklığı linklerini engeller? gelin bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Adwords un satış ortaklarına bu kadar katı kurallar uygulamasının sebebi aslında kullanıcılarına daha kaliteli içerikler sunma politikasıyla orantılı bir durum. Konuyu biraz daha açarsak;

Xticaret.com u düşününbu site hepimizin bildiği gibi bir satış ortaklığı sitesi. Adwords e google hesabı olan herkes kredi yükleyerek reklam çıkabiliyor yani bunun için uzman ya da tecrübeli olmaya gerek yok. Peki nelere reklam verilir? En çok satan ürünlere xticaretten örnek verdiğimiz için xticarette en çok satan ürüne bakalım.

Xticaret adwords affiliate link

Xticarette en çok satan ürün

Tabiki de Anket listesi yıllardır faaliyette olan xticaret’ e gelmiş geçmiş en çok satışı yapan ürün Anket listesi. Son 7 gün, son 30 gün ve tüm zamanlarda anket kitabı tam yol ileri satış rekoruna koşuyor.

Xticaret ürünleri üzerinden Adwords reklamı verecek olan bir girişimci doğal olarak en çok satan ürünlerin reklamını yapmaya çalışır ki aslında doğru bir mantıktır en çok satan ürün reklam vererek te satar.

adwordsŞimdi bu ürüne reklam vermek istenmesi son derece doğal ama bir de konuyu Adwords tarafından düşünelim. Ortalama 60.000 den fazla aktif üyesi olan xticaret üzerinden bu en çok satan ürüne kim reklam vermek istemez? Bu noktada adwords ün katı kuralları olmasının sebebi şudur. Aynı sayfaya onlarca kez farklı sloganlarla reklam verildiğinde bu reklama tıklayan her kullanıcı anket sitesinin sayfasına yönlendiriliyor. Bu noktada adwords ün reklam politikaları ihlal edilmiş olmaktadır. Adwords, tıpkı organik aramalarda olduğu gibi reklamlarda da ziyaretçilere faydalı içerikler sunmayı hedefleyen bir politikaya sahiptir.

Bu politika yüzünden sürekli aynı siteye ya da ürüne verilen reklamlar adwords çalışanları (reklam denetmenleri) tarafından direkt olarak engellenir hatta engellenmesine rağmen reklam vermeye devam eden kullanıcıların hesapları direk olarak askıya alınır. Şahsen bu durumu yaşamış biri olarak ürünün direk ana sayfası yerine sırf o ürün için kurduğum başka bir siteye reklam vermeme rağmen reklamların kaldırıldı ve ısrar etmemden sonra hesabım askıya alındı.

Başka hangi siteleri kabul etmez?

Xticaretten örnek verdik ama xticarette satılan tüm ürünler için bu durum geçerli değil yani daha çok dijital ürünler için reklamlar kaldırılıyor xticarette bulunan fiziksel ürünlere reklam verebilmeniz mümkündür. Peki adwords başka hangi siteleri sevmez?

Başta clickbank olmak üzere dijital içerik satan hemen hemen tüm satış ortaklığı sitelerinin reklamlarını yayınlamıyor. Düşünün xticarette ülkemizde 70 bine yakın satış ortağı var bir de  clickbank ı düşünün_ Dünyanın her yerinden girişimciler 2 dk da üye olup clickbank ürünlerini satmaya başlayabiliyor.

Eğer adwords clickbank reklamlarını kabul etseydi belkide on binlerce kişi aynı ürüne reklam verecekti ve adwords başarılı bir reklam platformu olmaktan çıkıp çöplüğe dönecekti. Bu yüzden adwords clickbank reklamlarını ve hoplink denen affiliate linklerini de kesinlikle kabul etmiyor. Hatta goo.gl, bit.ly, adf.ly  gibi link kısaltmalar sonucu elde edilen hoplinkleri de kabul etmiyor.

Bazı eğitim setlerinde ise Adwords Affiliate Marketing yapıldığını iddia ediyorlar ben bir çok denemeye rağmen clickbank ürünlerini adwords üzerinden reklama çıkartamadım dolayısıyla adwords ile bu alanda başarı sağladıklarını iddia etmeleri en azından bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Sadece Adwords’u Hedeflemeyin

Eğer clickbank veya xticaret üzerinden illaki reklam  yoluyla birşeyler satmak istiyorsanız affiliate linklerini kabul eden reklam platformları internette bolca mevcut. Sadece adwords e bu konuda takılmak bence yersiz.

Goomass eğitim setinde Adwords alternarifi bir çok reklam sitesi bulunuyor ve hatta en optimum fiyatla nasıl kazanç elde edebileceğiniz ayrıca bir konuya da yer verilmiş durumda. Eğer reklam üzerinden gelir elde etmeyi düşünüyorsanız Googmas ı öneririm çünkü reklam kategorisine uzunca yer verilmiş.

Goomass Resmi Web Sitesi İçin Tıklayın

Adwords reklamları ile ne satabilirsiniz?

Adwords üzerinden sadece clickbank ve xticaret ürünlerini satmak mecburiyetinde değilsiniz ortaklık veren binlerce site ve ürün var bunları keşfedip adwords reklamları sayesinden affiliate linklerinizi paylaşarak internetten para kazanabilirsiniz.

Örneğin hosting firmalarının %90 ı satış ortaklığı veriyor bu kategoride ün yapmış dünyaca ünlü hosting şirketlerinin reklamını kendi affiliate linkinizle yapmanız mümkün. Bu sayede hem yerli hem de yabancı reklam gösterimlerinden para kazanmış olursunuz.

Bunun yanında gelir ortakları ve Zanox gibi affiliate siteleriyle de çalışabilirsiniz. Çünkü bu sitelerin en güzel yanı içlerinden çok büyük firmaların barınması ve diğer bir güzelliği de hangi firmanın adwords ve sosyal medya reklamlarını kabul ettiğini size bildirmesidir.

Örneğin gelir ortaklarından bir ürünün reklamını yapacaksınız ürüne ortaklığınız kabul edildikten sonra (ya da önce de olabilir) detaylar kısmında adwords reklamlarının yayıncı tarafından kabul edilip edilmediğini görebiliyorsunuz.

Bu sayede adwords reklamı yapmak ya da yapmamak konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Biraz uzun olabilir fakat Adwords’ ün Hangi Satış Ortaklığı Sistemini Kabul Etmediği, Affiliate Marketing işinde en çok merak edilen bir konudur. Umarım bu konuda sizi aydınlatabilmişimdir.

Click Here to Leave a Comment Below 8 comments
özgür - 11 Aralık 2014

Teşekkür ederim faydalı bir yazı olmuş. aynen sizin gibi bende adwors’e zorladım ve hesabım askıya alındı. ayrıca bitly. gibi sitelerinde artık işlemediğini öğrenmem güzel oldu. bende GOOMASS eğitim kitini aldım ve baya ilerleme kaydettim.daha çok yeniyim; ilk olarak yukarıdaki siteyi kurdum ama seo konusunda sıkıntım var. sonra adwordse yüklendim ve askıya alındım. adwordsten sadece 40 dolar kazandım daha tık yok. umarım sizin gibi bende başarırım. tekrar teşekkür ederim. başarılar.

Reply
Tayfun Yabacı - 13 Mart 2015

Çok teşekkür ederim , yararlı bir yazı ellerinize sağlık
Bu konular hakkında daha fazla bilgiler yazarsanız seviniriz

Reply
altınotu - 16 Ekim 2015

teşekkür ederim bende uğraşıp duruyorum reklam vermek için. şimdi anlıyorum neden hep hata verdiğin. çok teşekkür ederim

Reply
Suat - 29 Aralık 2015

Arkadaşım verdiğin bilgiler için tesekkur ederim çok güzel ve faydalı bilgilere deginmissin, adwords ile ilgili soylediklerin gercekten dogru fakat xticaret in kurucusu olduğunu söyleyen musa erdoğmuş un e kitabını satın almıştım kitapta yardımcı olacağını söylemişti kaç defa mail attım donmedi, xticaret ten bu yüzden sogudum gomass ile ilgili internette olumsuz yorum ve yazilarada rastladım herkes birilerini kendi yöntemlerini övüyor, insanların ümitlerini boşa çıkarıp sırtlarından para kazanmayan yöntem veya sahislar varmı bu piyasada acaba çok merak ediyorum

Reply
  Siyahpara - 30 Aralık 2015

  Merhaba

  Yorumunuz icin tesekkur ederim malesef hicbir egitim seti direk olarak kimseyi zengin etmez bende bircok egitim seti satin aliyorum ve burada paylasiyorum zaman zaman.. onemli olan bu egitim setlerindeki bazi puf noktalarini yakalayip her birinden biseyler ogrenmek ve sabirla uygulamak disiplinli calismayla para kazanmak mumkun fakat sunuda bilmek lazim size para kazanma konusunda kinse destek olmaz sadece yontemleri uygularken takildiginiz noktada teknik olarak destek verirler. Destek konusunda goomass ve orka plus iyidir.

  Sitemde bu setlerin inceleme yazilari var ve bu sitede gercekten bir cok egitim setinde verilmeyen bilgileri sizlerle paylasmaya calisiyorun umarim herkes kazanc saglar bu yoldan..

  Reply
   Suat - 30 Aralık 2015

   Bu affilate işinin kolay yoldan para kazanma yolu olmadığının farkındayım, bu konuda sabırla adımlar atmaya çalışıyorum, kararlılığım devam edecek ancak gerçekten benim gibilerin belli bir ivmeye çıkana kadar yardıma ihtiyaçları var, bana yardımcı olacağınızı dusunuyorsaniz [email protected] Com:)

   Reply
Caner - 19 Şubat 2017

Merhaba, adwords hesabınız askıya alındıktan sonra tekrar aktif duruma getirebildiniz mi?
Askıyı kaldırmak mümkün mü?

Reply
  Siyahpara - 21 Şubat 2017

  Kesinlikle getirilmiyor. Çözüm için yeni bir google hesabı ile yeni bir telefon onayı yeni kayıt açmak. Tabi geçmişte hangi kampanya ile banlandıysanız aynısını yapmamalısınız. Bu arada yeni üyelik öncesi tarayıcıyı sıfırlayıp eski hesapla ilgili geriye dönük herşeyi silmek te gereklidir.

  Reply

Leave a Reply: